Już w czerwcu obywatele krajów UE ruszą do urn wyborczych. „Wykorzystaj swój głos. By inni nie zdecydowali za ciebie” – takim przesłaniem Parlament Europejski zachęca do udziału w głosowaniu.

Parlament Europejski przygotował kampanię, która ma przypomnieć Europejczykom jak istotna jest demokracja i zmotywować do udziału w zbliżających się wyborach.

Projektowi towarzyszy krótki materiał wideo, w którym wzięli udział seniorzy z kilku państw Unii Europejskiej. Z przejęciem opowiadają swoim wnukom m.in. o tragicznych doświadczeniach wojny i okupacji, apelując do młodego pokolenia o zatroszczenie się o demokrację i bronienie jej jako cennego dziedzictwa, które może zostać utracone.

„Nie można brać demokracji za pewnik. Należy zawsze ją wspierać” – przypomina jeden z bohaterów materiału.

Wideo jest dostępne w serwisie YouTube.

Wybory europejskie: „Twój głos zadecyduje”

„Demokracja w Unii Europejskiej jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Twój głos zadecyduje o tym, w jakim kierunku Europa pójdzie w ciągu następnych pięciu lat. Przesądzi o tym, w jakiej Europie będziemy żyć” – mówi Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, cytowana w komunikacie PE. „Nie pozwól, by ktoś decydował za ciebie. Zagłosuj 6–9 czerwca 2024 roku. Każdy głos się liczy” – dodaje.

Jak przypomina Parlament Europejski, w 2019 roku do urn poszła ponad połowa uprawnionych wyborców w Europie (50,6 proc.). Z tegorocznego sondażu wynika, że nadchodzącymi wyborami jest zainteresowanych 60 proc. obywateli.

W Polsce wybory odbędą się 9 czerwca. Wyłonimy w nich 53 posłów i posłanek, którzy będą reprezentować nasz kraj w Parlamencie Europejskim. Najważniejsze informacje praktyczne o nadchodzącym głosowaniu znajdziesz w tym artykule.

O projekcie
bezpiecznewybory.pl