Dzień Europy przypada 9 maja. Data jest nieprzypadkowa, bowiem to właśnie tego dnia, 74 lata temu, przedstawiono deklarację Schumana. Uważa się ją za zalążek dzisiejszej Unii Europejskiej.

W 1950 roku, kilka lat po zakończeniu II wojny światowej, Europa wciąż zmagała się z jej konsekwencjami. Ciągła groźba konfrontacji Wschodu z Zachodem sprawiła, że priorytetem stało się pojednanie francusko-niemieckie.

Robert Schuman, wówczas minister spraw zagranicznych Francji, wraz z ekonomistą Jeanem Monnetem, zaproponowali rozwiązanie mające zapewnić pokój Europie. Skupiało się ono na węglu i stali, które były w tamtym czasie strategicznymi surowcami i podstawą potęgi państw. Niemcy posiadały złoża węgla w Zagłębiu Ruhry i Saary, a Francuzi bogate pokłady rudy żelaza w Lotaryngii.

Schuman wraz z Monnetem opracowali plan sprawowania wspólnej kontroli nad produkcją stali i węgla. Projekt, nazywany później deklaracją Shumana, został przedstawiony 9 maja 1950 roku. „Pokój na świecie nie mógłby być zachowany bez twórczych wysiłków na miarę grożących mu niebezpieczeństw” – głosił.

Deklaracja stała się przyczynkiem do stworzenia w 1952 roku Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Ustanawiający ją traktat paryski podpisało sześć państw (Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, RFN oraz Włochy). Powstanie wspólnoty zapoczątkowało kolejne europejskie procesy integracyjne.

Dzień Europy 2024

Maj jest zatem wyjątkowym miesiącem dla Europy. Do świętowania dołącza też Polska. Choć Dzień Europy przypada 9 maja, obchody w naszym kraju odbędą się w różnych terminach, w dwóch miastach: w Warszawie, na Skwerze ks. Jana Twardowskiego oraz we Wrocławiu, na placu Wolności.

Obchody Dnia Europy w Warszawie

Wydarzenia w stolicy odbędą się już 1 maja, gdy w naszym kraju obchodzimy Święto Pracy. Atrakcje zaplanowano na godziny popołudniowe – od 12:00 do 18:00. W programie przewidziano m.in. spotkanie z ekspertami Parlamentu Europejskiego, gry edukacyjne dla najmłodszych i starszych, ekologiczne warsztaty robienia mydełek, mobilny serwis rowerowy, konkursy z nagrodami oraz grę miejską ,,Level 2.0”.

Wszystkie atrakcje będą bezpłatne. By wziąć udział w grze miejskiej “Level 2.0”, należy zarejestrować grupę na stronie internetowej. Drużyna może liczyć maksymalnie pięć osób. Przynajmniej jedna z nich musi być pełnoletnia. Zapisy są prowadzone do 29 kwietnia 2024 lub do wyczerpania miejsc.

Obchody Dnia Europy we Wrocławiu

W ramach europejskiego święta, Wrocław również zaprasza mieszkańców na grę terenową. Odbędzie się ona 11 maja w godz. 10:00-15:00 na placu Wolności. Zapisy prowadzone są przez stronę internetową do 9 maja 2024 lub do wyczerpania miejsc.

Źródła:

https://european-union.europa.eu/principles-countries-history/history-eu/1945-59/schuman-declaration-may-1950_pl

https://www.europarl.europa.eu/ftu/pdf/pl/FTU_1.1.1.pdf https://europeday.europa.eu/index_pl

https://level20.pl/

O projekcie
bezpiecznewybory.pl